MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe do 33 km od Zdzieszowic. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 29 - 30 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową w pobliżu Zdzieszowic? Proponujemy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy odległości, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 33 km od Zdzieszowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w pobliżu Zdzieszowic warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe ze Zdzieszowic

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 33 km od Zdzieszowic, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 29 czerwca w Zdzieszowicach ma być 30°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 31%. W niedzielę 30 czerwca w Zdzieszowicach ma być 29°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 50%.

🚲 Trasa rowerowa: Grzegorzowice - Strzybnik (post scriptum do poprzedniej trasy Kędz-K.- Racibórz))

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 39,11 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 45 min.
  • Przewyższenia: 101 m
  • Suma podjazdów: 782 m
  • Suma zjazdów: 777 m

Rowerzystom ze Zdzieszowic trasę poleca Mique

Nawiązanie do poprzedniej wycieczki. Tym razem w dwójkę zrobiliśmy pętlę na zachód od promu w Grzegorzowicach. Trasa trochę wymagająca z uwagi na liczne podjazdy i drogi szutrowe, ale daliśmy radę, zwłaszcza Gosia, której kondycja jest nieokiełznana :-) Pogoda rewelacyjna (2 kwietnia), w słońcu +26C, w poprzednich latach o tej porze nasze rowery stały jeszcze w piwnicach.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: ŚLUZA SŁAWIĘCICE

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 51,56 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 13 min.
  • Przewyższenia: 32 m
  • Suma podjazdów: 99 m
  • Suma zjazdów: 100 m

Trasę rowerową mieszkańcom Zdzieszowic poleca Mazi88

KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Ruszamy w kierunku Kędzierzyna-Koźla drogą 425. Mijamy Dziergowice, Lubieszów. Wyjeżdżamy z lasu w Bierawie i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Główną drogą jedziemy przez Grabówkę. Dojeżdżamy do drogi 408. Po lewej stronie mamy dużą firmę transportową. Kierujemy się w prawo. Jadąc 408, we wsi Ortowice skręcamy w lewo, aby dojechać drogą asfaltową wśród drzew do Starej Kuźni. W Starej Kuźni skręcamy w lewo (w stronę Kędzierzyna) i śmigamy długą leśną szosą. Mijamy wiadukt i dojeżdżamy do przejazdu kolejowego. Za przejazdem około 100 m skręcamy w prawo i trzymając się szlaku czerwonego, zmierzamy na plac apelowy Byłego Obozu Pracy. Wracamy na szosę i jedziemy w prawo dalej w kierunku Sławięcic. Po lewej stronie drogi nieco oddalone od niej stoją liczne bunkry, schrony i pozostałości poobozowe. Dojeżdżamy do drogi 40 i skręcamy w prawo do Sławięcic. Jadąc drogą nr 40, przejeżdżamy nad kanałem Gliwickim, patrząc w prawo widzimy śluzę. (1) Można podjechać do niej bliżej prawą stroną kanału. Zaciekawieni wjeżdżamy do parku żeby zobaczyć ciekawą architekturę. Wracamy tą samą drogą w kierunku Starej Kuźni. Przed Starą Kuźnią skręcamy jeszcze w lewo żeby zobaczyć historyczne zabudowania, dzisiaj Nadleśnictwo Kędzierzyn-Koźle (z daleka wygląda to jak Latarnia Morska (2). W Starej Kuźni nie skręcamy w prawo w drogę, z której przyjechaliśmy tylko kierujemy się prosto w stronę Kotlarni. W samej miejscowości dojeżdżamy do skrzyżowania z główną drogą. Skręcamy w lewo w stronę Gliwic. Mijamy zabudowania po prawej i lewej stronie. Przy znaku informującym o Kopalni Piasku skręcamy w prawo. Przed samą kopalnią widzimy Stare Lokomotywy (3). Przejeżdżamy przejazd kolejowy i kierujemy się prosto w las. Droga wije się wśród drzew i wyprowadza nas skrzyżowanie z drogą OBRĘBOWĄ gdzie skręcamy w lewo. Teraz cały czas prosto aż do drogi asfaltowej BARACHOWSKIEJ, gdzie skręcamy w prawo. Została nam ostatnia prosta do stadionu.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: SPOTKANIE Z DRAPIEŻNIKIEM

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 19,52 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 13 min.
  • Przewyższenia: 22 m
  • Suma podjazdów: 50 m
  • Suma zjazdów: 50 m

Mazi88 poleca trasę rowerzystom ze Zdzieszowic

KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Wyruszamy z parkingu koło stadionu. Jedziemy drogą BARACHOWSKA prosto asfaltem. Na skrzyżowaniu z drogą ZAKAZANĄ skręcamy w prawo. Droga wije się wśród lasu, który odrasta po tragicznym pożarze z 1992 roku. (0) Dojeżdżamy do krzyżówki z dużym krzyżem. (1, 2) Skręcamy w lewo, spod kół znika asfalt, który ustąpił miejsca ubitym kamieniom. Drogą OD KRZYŻA przemieszczamy się przed siebie. Coraz bliżej spotkania z drapieżnikiem. Po około 1 km jesteśmy u celu. (3) Możemy odpocząć na ławeczce, a z kamienia możemy dowiedzieć się troszkę o tym miejscu. Wracamy na swoje środki lokomocji i jedziemy. Wracamy na asfaltową drogę. Jeśli uznamy, że przygód na dzisiaj nam wystarczy, to droga asfaltowa poprowadzi nas aż do stadionu. Ja jednak na kolejnym skrzyżowaniu skręciłem w lewo – BRACIEJOWSKA. Widać, że trasa nie jest często uczęszczana. (4, 5, 6) Kto nie miał okazji jechać tędy, niech żałuje.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Dawne Nieboczowy z przygodami 2016/9/18 18:20

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 34,72 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 48 min.
  • Przewyższenia: 75 m
  • Suma podjazdów: 586 m
  • Suma zjazdów: 576 m

Trasę rowerową mieszkańcom Zdzieszowic poleca Ireneusz

Co dziś zostało z Nieboczów?
Do końca 2016 roku wieś Nieboczowy na południu woj. śląskiego zniknie z mapy. W jej miejscu powstanie zbiornik retencyjny, który ma uchronić przed powodzią Opole, Wrocław oraz Racibórz. Mieszkańcy są - albo wkrótce będą - w trakcie przeprowadzki do nowej wsi. Ma ona być nowoczesną kopią tej starej, której losy przesądzono po wielkiej powodzi z 1997 roku. W starych wciąż toczy się życie, lecz część domów wygląda, jakby jeszcze wczoraj urzędowali tu gospodarze, ale uciekli w pośpiechu, a majątek porzucili. Na pewno działa Cafe Club Baccara. Niestety po deszczu obecna rasa jest w wielu miejscach trudna do przebycia, jak na zdjęciach :)
Ci, którzy w Nieboczowach zostali, żyją jakby w zawieszeniu. Wiedzą, że wyprowadzka jest nieunikniona, ale nie wszystkim się ona uśmiecha.
Po przeprowadzce mieszkańców, wieś Nieboczowy zostanie zrównana z ziemią, ale nie zalana wodą. Pozostanie zbiornikiem awaryjnym dla mogącej wylać Odry. Spieszą się więc wszyscy ci, którzy w okolicy zwęszyli biznes. Wieś bowiem leży na podłożu żwirowym, jest pod nią około 100 mln metrów sześciennych cennego żwiru, który zaczęto intensywnie wydobywać. Fakt, że biznes się kręci, jest widoczny na drodze prowadzącej do miejscowości, którą opanowały wywrotki pędzące – bez zważania na ograniczenia prędkości – do jednej z kilkunastu powstałych wokół wsi żwirowni.

Żwirownie pracują na pełnych obrotach, pozostawiając po sobie księżycowy, podziurawiony licznymi kraterami, krajobraz. Dawniej mieszkańcy łapaliby się za głowy, dziś nikt się nie przejmuje. To nawet lepiej, że tak "fedrują" - słyszymy - bo przy okazji pogłębiają przyszły zbiornik retencyjny i co ważne dla wsi: płacą podatki i tworzą miejsca pracy.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: KUŹNIA – NĘDZA – SIEDLISKA – KUŹNIA

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 14,56 km
  • Czas trwania wyprawy: 55 min.
  • Przewyższenia: 45 m
  • Suma podjazdów: 46 m
  • Suma zjazdów: 48 m

Mazi88 poleca trasę mieszkańcom Zdzieszowic

KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Ruszamy z parkingu koło szkoły i kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Szczęśliwcom może będzie dane zobaczyć jakieś dzikie zwierzę. Na skrzyżowania dróg (1) skręcamy w prawo w ulicę POLACZKOWĄ. Można także się zatrzymać i zobaczyć na mapce, gdzie się aktualnie znajdujemy i śmigamy w dalszą trasę. Droga przyjemna, ponieważ prowadzi lekko z górki i jest szeroka bez większych dziur. Dojeżdżamy do szkółki kontenerowej w Nędzy. Dalej poruszamy się prosto do drogi głównej Kuźnia – Racibórz (2). Jedziemy prosto i asfaltem pomiędzy domkami docieramy do granicy lasu. Wjeżdżamy w las. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę torów kolejowych (3). Przejeżdżamy je i na kolejnym rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (4). Po lewej stronie mamy wały ziemi i piaskownie. Wyjeżdżamy pod główną bramą piaskowni. Jedziemy cały czas prosto aż do mostu, gdzie skręcamy w prawo do centrum Siedlisk. Koło Straży Pożarnej mamy możliwość wyboru drogi powrotnej do Kuźni. Albo w prawo lasem, albo w lewo asfaltem:

– Lasem jedziemy przez tory kolejowe prosto. Na skrzyżowaniu koło ośrodka wodnego skręcamy w prawo i posuwamy się cały czas prosto. Mijamy przejście dla pieszych i już jesteśmy koło szkoły miejsca startu wycieczki.

– Asfaltem jedziemy przez tory kolejowe prosto. Po drodze mijamy lokal, w którym można odpocząć, coś się napić i zjeść. Koło cmentarza skręcamy w prawo. Na końcu działek skręcamy w lewo i jesteśmy koło szkoły.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zdzieszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto