Niemcy. Obowiązkowy test na Covid-19 przy wjeździe do kraju. Nowe zasady od niedzieli

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wjazd do Niemiec od 1 sierpnia 2021. Testy, szczepionki, kwarantanna. Duże zmiany dla podróżnych.
Wjazd do Niemiec od 1 sierpnia 2021. Testy, szczepionki, kwarantanna. Duże zmiany dla podróżnych.
Nowe obostrzenia przy wjeździe do Niemiec od niedzieli, 1 sierpnia. Co do zasady przyjazd do Niemiec jest możliwy, ale tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i samolotem. Są jednak wyjątki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec. Testy PCR, LAMP, TMA - 72 godziny przed wjazdem do tego kraju.

Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tj. czułość ≥ 80 proc., swoistość ≥ 97 proc. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, ale pod warunkiem, że są przetłumaczone.

Warto pamiętać, że podany czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od momentu, w którym otrzymaliśmy wynik.

Wjazd do Niemiec. Kto jest zwolniony z testów na COVID-19

Dobra informacja jest taka, że nie wszystkich osób dotyczy obowiązek testowania. Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą mieć:

 • dzieci do 12 roku życia
 • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
 • ozdrowieńcy (między 28 dniem a 6. miesięcem po przebytej chorobie)
 • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary
 • pracownicy transgraniczni
 • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Wjazd do Niemiec od 1 sierpnia 2021. Jakie dokumenty trzeba okazać

Fakt bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem można potwierdzić Unijnym Certyfikatem COVID-19. Pracownicy transgraniczni i osoby w małym ruchu granicznym nie muszą mieć negatywnego wyniku testu, gdy przekraczają granicę lądową. Jeżeli natomiast przylatują do Niemiec, muszą okazać negatywny wynik testu albo skorzystać z innego zwolnienia.

Wjazd do Niemiec. Obszary ryzyka

Od 1. sierpnia 2021 r. wyróżniane są dwa obszary ryzyka:

* obszar wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet);
* obszar występowania mutacji (Virusvariantengebiet).

Polska na ten moment nie jest uznawana za obszar ryzyka. Aktualną lista obszarów ryzyka można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha (jest ona dostępna w języku niemieckim i angielskim).

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie reguły będą nas obowiązywały. Przykładowo, przyjeżdżając do Niemiec z obszaru ryzyka, oprócz wykonania testu, trzeba liczyć się z obowiązkiem zgłoszenia wjazdu oraz odbycia kwarantanny na własny koszt.

Wjazd z obszaru ryzyka należy zarejestrować na stronie www.einreiseanmeldung.de (strona jest dostępna w języku polskim, jednak nazwy krajów należy wpisywać w języku niemieckim lub angielskim). Jeżeli musisz dokonać rejestracji, to dane zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.

Osoby, które posiadają negatywny wynik testu, są zaszczepione lub mają status ozdrowieńca mogą poinformować o tym urząd ds. zdrowia już podczas rejestracji. Do zadań tej jednostki należy monitorowanie, czy dana osoba jest na kwarantannie lub spełnia warunki zwolnienia z niej.

Wjazd do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka - kto jest zwolniony z testów

Z przedstawienia negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka zwolnieni są:

 • dzieci do 12 roku życia
 • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
 • ozdrowieńcy (osoby między 28 dniem a 6. miesiącem po przebytej chorobie)
 • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary.

Pracownicy transgraniczni lub osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin między obszarem wysokiego ryzyka a Niemcami muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu, żeby nie podlegać kwarantannie.

Wjazd do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka - jak skrócić kwarantannę

Co do zasady wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Można jednak ją skrócić, a podstawą do tego jest wykonanie drugiego testu po 5 dniach od wjazdu. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie podlegają kwarantannie.

Wjazd do Niemiec z obszaru występowania mutacji

Wjazd do Niemiec z obszaru występowania mutacji co do zasady jest możliwy tylko dla obywateli Niemiec i osób mieszkających w Niemczech. Należy mieć przy sobie zaświadczenie zameldowania (niem. Meldebescheinigung).

Wszystkie osoby wjeżdżające z obszaru występowania mutacji muszą posiadać wynik testu, wykonanego najwcześniej 24 godziny przed wjazdem do Niemiec (testy PCR, LAMP, TMA - 72 godziny) i muszą udać się na 14-dniową kwarantannę.

Nie ma możliwości skrócenia kwarantanny. Nie obowiązuje zwolnienie z kwarantanny dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

Pracownicy transgraniczni lub osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin między obszarem występowania mutacji, a Niemcami muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu. Osoby przewożące zawodowo osoby lub towary również muszą posiadać negatywny wynik testu i nie podlegają kwarantannie, jeżeli ich pobyt w Niemczech lub w obszarze występowania mutacji nie przekracza 72 godzin.

Tranzyt przez Niemcy od 1 sierpnia 2021

Od 1 sierpnia 2021 roku podróż przez terytorium Niemiec jest możliwa co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i samolotem.

Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin (testy PCR, LAMP, TMA - 72 godziny) przed przyjazdem do Niemiec. Szybkie testy antygenowe muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, ale pod warunkiem, że są przetłumaczone. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku.

Tranzyt przez Niemcy od 1 sierpnia 2021 - kto jest zwolniony z testów

Negatywnego wyniku testu przy podróży tranzytowej przez Niemcy nie muszą mieć:

 • dzieci do 12 roku życia
 • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
 • ozdrowieńcy (osoby między 28 dniem a 6. miesiącem po przebyciu choroby)
 • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary.

Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19.

Podróż przez Niemcy po pobycie w obszarze ryzyka

Osoby wracające przez Niemcy z obszaru wysokiego ryzyka nie podlegają kwarantannie i nie muszą rejestrować swojego wjazdu.

Osoby wracające przez Niemcy z obszaru występowania mutacji (nawet będąc ozdrowieńcem, osobą zaszczepioną lub przewożącą zawodowo osoby lub towary) muszą posiadać negatywny wynik testu, wykonanego 24 godziny (testy PCR, LAMP, TMA - 72 godziny) przed wjazdem do Niemiec. Podróż przez Niemcy po pobycie w obszarze występowania mutacji jest możliwa, co do zasady, tylko transportem indywidualnym.

Od 1 sierpnia 2021 r. możesz wracać z obszaru występowania mutacji również transportem zbiorowym (samolotem), ale musisz udowodnić, że w Niemczech przesiadasz się na dalszy lot do Polski. W tym celu należy skontaktować się wcześniej z przewoźnikiem.

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu.

Pobyt w Niemczech od 1 sierpnia 2021 - jakie ograniczenia obowiązują

Instytut Roberta Kocha oraz władze niemieckie apelują o ograniczenie kontaktów międzyludzkich do absolutnego minimum oraz opuszczanie mieszkań tylko, gdy jest to niezbędne.

We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dopuszczalne są maseczki medyczne (np. z filtrem FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze, centra miast).

Podczas przebywania na terenie Niemiec należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych oraz do zasad zachowania higieny wprowadzanych przez poszczególne kraje związkowe. Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. Ponadto, mogą się one różnić również na poziomie lokalnym w przypadku występowania dużej liczby zakażeń na danym obszarze. Warto na bieżąco śledzić komunikaty, jakie pojawiają się w lokalnych mediach, a także na stronach internetowych rządów krajów związkowych (landów) oraz władz lokalnych (np. powiatów - niem. Landkreis, miast - niem. Stadt).

W powiatach o dużej liczbie zachorowań (tj. gdy wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni utrzymuje się przez trzy dni z rzędu powyżej 100) mogą obowiązywać bardziej restrykcyjne ograniczenia, na przykład kontakty społeczne powinny być ograniczone do członków własnego gospodarstwa domowego i jednej dodatkowej osoby. Może też obowiązywać zakaz opuszczania mieszkania w godzinach nocnych (22:00-5:00) bez posiadania ważnego powodu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Niemcy. Obowiązkowy test na Covid-19 przy wjeździe do kraju. Nowe zasady od niedzieli - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie