Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie upamiętniono profesora Karola Modzelewskiego. Mural z jego wizerunkiem odsłonięto na Bielanach

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak prezentuje się mural pamięci profesora Karola Modzelewskiego
Tak prezentuje się mural pamięci profesora Karola Modzelewskiego Aleksy Witwicki
Na Bielanach upamiętniono profesora Karola Modzelewskiego. Mural z wizerunkiem historyka i członka opozycji demokratycznej w okresie PRL odsłonięto na budynku przy ulicy Rudnickiego. W uroczystości odsłonięcia dzieła wzięli udział bliscy i przyjaciele profesora, w tym Wilhelm Sasnal - autor muralu, jeden z najbardziej cenionych współczesnych malarzy. Szczegóły poniżej.

Karol Modzelewski zyskał swój mural w Warszawie

Odsłonięcie muralu odbyło się w środę, 24 kwietnia, przy ul. Rudnickiego 6. Upamiętnienie profesora Modzelewskiego zainicjowała rodzina oraz przyjaciele. Ściana, którą zdobi mural nie jest przypadkowa - przyjaciele profesora zaproponowali to miejsce, ze względu na sentyment. Karol Modzelewski często bowiem spacerował w tych okolicach.

Karol był mądrym, zdecydowanym politykiem, twardym w swoich przekonaniach historykiem. Z muralu patrzy na nas tym swoim uśmiechem, który jest bardzo ciepły - bo takim właśnie człowiekiem był Karol, bardzo ciepłym. Chciałabym, żeby państwo tak go pamiętali - zaznaczyła Małgorzata Goetz, wdowa po profesorze.

Tak prezentuje się mural pamięci profesora Karola Modzelewskiego

W Warszawie upamiętniono profesora Karola Modzelewskiego. Mu...

Autorem muralu jest wybitny artysta, jeden z najbardziej cenionych współczesnych malarzy, a prywatnie znajomy profesora - Wilhelm Sasnal. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, a także w warszawskich ośrodkach kultury takich jak Muzeum Narodowe czy Centrum Sztuki Współczesnej. Zaprojektował m.in. mural Jacka Kuronia oraz mural upamiętniający bohaterki i bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Bardzo interesowała mnie muzyka, dlatego od młodości rysowałem portrety muzyków. Później kilka z nich udało mi się namalować. Natomiast w dorosłym życiu koncentrowałem się na ważniejszych rzeczach, takich jak polityka i to, kogo mieć za wzór. Tak się szczęśliwie złożyło, że poproszono mnie o zaprojektowanie muralu, który ma przedstawiać kogoś, kto jest bardzo ważny, jeśli chodzi o azymut moralny. Teraz mogę zobaczyć sprawczość sztuki. Mogę zobaczyć to może ona działać jako dobry pomnik - podkreślił podczas uroczystości Wilhelm Sasnal.

W uroczystości odsłonięcia muralu wziął udział także Marian Turski, który podkreślił, jak wielkim autorytetem był dla niego prof. Modzelewski.

U niego była nie tylko gotowość, decyzja odsiedzenia za ideały. Była w nim też wielka mądrość spoglądania na siebie samego i umiejętność krytycznego spojrzenia na to, co sam robi. Kilka razy w życiu mocno się wahałem i miałem to szczęście, że mogłem przyjść do Karola i mu się zwierzyć oraz wysłuchać rad. Gdybym częściej przychodził, byłbym lepszym człowiekiem - powiedział.

Prof. Karol Modzelewski mieszkał i pracował naukowo na Bielanach w latach 1995-2019. Kameralne mieszkanie w budynku przy ul. Perzyńskiego 14D było bardzo ważnym miejscem dla uczniów profesora z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Myśmy tutaj przyjeżdżali bardzo przerażeni, że nie możemy rozwiązać jakiegoś problemu badawczego. To była pomoc naukowa, merytoryczna i psychoterapia w jednym. Do tego oczywiście niezapomniane doznania kulinarne. Dbała o nas żona profesora, Pani Małgosia. To miejsce na Bielanach było ważne nie tylko dla nas, ale było również częścią polskiej nauki w pełnym wymiarze tego słowa - podkreślała dr hab. Aneta Pieniądz, była studentka, a dziś prodziekan ds. studenckich Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kim był profesor Karol Modzelewski?

Prof. Karol Modzelewski był doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został zwolniony z przyczyn politycznych. Na Uniwersytet powrócił na początku lat 90. Pracował również w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Był także więźniem politycznym i jednym z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz senatorem III RP. Współzałożyciel Solidarności. Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Orła Białego. W 2014 r. został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE za książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Zmarł 28 kwietnia 2019 r.

Tak prezentuje się mural pamięci profesora Karola ModzelewskiegoAleksy Witwicki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto