Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu odsłonięto tablicę ku czci inż. Ferenca Szabolcsa, jednego z architektów cmentarzy wojennych w tym mieście

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej inż. Ferenc Szabolc, jednemu z architektów cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w Przemyślu.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej inż. Ferenc Szabolc, jednemu z architektów cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w Przemyślu. Witold Wołczyk/Urząd Miejski w Przemyślu
Tablicę poświęconą Węgrowi inż. Ferencowi Szabolcsowi, jednemu z architektów pierwszowojennych cmentarzy wojennych w Przemyślu, odsłonięto na ścianie kamienicy przy ul. Mickiewicza 25. Dawniej mieściła się tutaj Komisja Grobów Wojennych Monarchii Austro-Węgierskiej.

Inż. Ferenc Szabolcs był autorem m.in. kaplicy cmentarnej na przemyskim cmentarzu zasańskim, pomnika i ściany pomnikowej i ich otoczenia, a także cmentarz niemiecki przy ul. Przemysława w Przemyślu.

Na tablicy znajduje się wizerunek inż. Ferenca Szabolcsa, a poniżej wygrawerowane napisy zarówno w języku polskim jak i węgierskim. Ponadto godło Węgier i herb Przemyśla.

Uroczystego odsłonięcia upamiętnienia dokonali wspólnie pułkownik Vilmos Kovács, dyrektor Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Symboliczny gest Węgrów skierowany do mieszkańców Przemyśla

W uroczystości wzięła udział także pozostała część delegacji węgierskiej z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, a także z Egeru, miasta partnerskiego Przemyśla, z burmistrzem Ádámem Mirkóczki oraz wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch.

- Powstanie tablicy, która przypomina jego postać, to jeden z wielu efektów wieloletniej współpracy pomiędzy Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i Instytutem Historii Muzeum Wojska w Budapeszcie, która ma na celu zachowanie pamięci historycznej związanej z Twierdzą Przemyśl i cmentarzami wojennymi z okresu I wojny światowej. Fundatorem upamiętnienia jest rząd Węgier

- mówi Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Symbolicznym znakiem dotychczasowych dobrych jej efektów współpracy przemysko - węgierskiej była przekazana przez pułkownika Vilmosa Kovácsa kopia figury lwa z Pomnika Obrońców Twierdzy Przemyśl w Budapeszcie. Ten stojący nieopodal mostu Małgorzaty na prawym brzegu Dunaju pomnik upamiętnia tysiące żołnierzy węgierskich poległych w trakcie pierwszego i drugiego oblężenia twierdzy Przemyśl.

Na cmentarzu wojennym żołnierzy węgierskich, poległych podczas I wojny światowej w Twierdzy Przemyśl, złożono kwiaty.

Na zakończenie uroczystości, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się sympozjum naukowe "Zachowanie pamięci o poległych w Twierdzy Przemyśl – Wielka Wojna 1914-1918 ”.

Z referatami wystąpili:

  • płk Vilmos Kovács (dyrektor Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Budapeszt), Artillery of the Przemyśl Fortress in 1914-1915,
  • Tomasz Pomykacz (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), z tematem Kontrowersje wokół dowódcy obrony fortu I/1 „Łysiczka” w czasie rosyjskiego szturmu nocą 6/7 października 1914 r.,
  • Mirosław Majkowski (Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl), z tematem Cmentarze wojenne Twierdzy Przemyśl – stan badań.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej inż. Ferenc Szabolc, jednemu z architektów cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej w Przemyślu.

W Przemyślu odsłonięto tablicę ku czci inż. Ferenca Szabolc...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto