Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandrówka reaktywacja. Stuletnie prewentorium odzyska blask? Zakończył się ważny etap remontu

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Tak wyglądała Aleksandrówka przed remontem.
Tak wyglądała Aleksandrówka przed remontem. Anna Gryglas/Archiwum
Zakończył się remont dachu dawnego prewentorium "Aleksandrówka" w Jarnołtówku (gm. Głuchołazy). To był kluczowy etap, też prace przenoszą się do wewnątrz.

Prace na dachu budynku zakończyły się pod koniec marca. Termin był nieprzekraczalny ze względu na zamieszkujące poddasze obiektu nietoperze. Obecnie roboty przeniosły się do kondygnacji poniżej, remontowana będzie także elewacja budynku.

W zeszłym roku informowaliśmy, że po 5 latach czekania „Aleksandrówka” doczekała się rządowego dofinasowania. Najpierw, jeszcze w lipcu otrzymała 1,66 mln złotych na pilny remont dachu, a ostatnio, w drugiej edycji rządowego programu odbudowy zabytków do Jarnołtówka, trafi kolejne 3,5 miliona złotych na kolejne prace remontowe.

- Kolejne fundusze będą potrzebne po to, aby uruchomić placówkę. W tym momencie nie możemy jeszcze mówić o zadaniach rehabilitacyjnych, jakie będą tutaj realizowane ponieważ to już kwestia umowy z NFZ. Co to może być? Wiadomo, propozycje się zmieniają. Była mowa o chorobach płuc, o rehabilitacji pocovidowej, onkologicznej, dzisiaj bardzo dużo się mówi o psychiatrii dziecięcej – mówi Andrzej Kurczkieicz, starosta nyski.


Jak było?

W 2014 roku zarząd województwa opolskiego podjął decyzję o zlikwidowaniu działającego tu prewentorium dziecięcego wraz ze szkołą.

Przeważyły względy finansowe. Kontrakt z NFZ niestety nie wystarczał na sfinansowanie działalności ośrodka. Mimo protestów załogi ośrodek ostatecznie zamknięto, a przepiękny zabytkowy budynek wystawiono na sprzedaż.

W tamtym czasie pojawił się nawet chętny przedsiębiorca, który chciał ośrodek kupić, ale sprzedaż ostateczne wstrzymał poprzedni starosta nyski (z PSL). Zaproponował wówczas, że przejmie obiekt i go wyremontuje. Niestety kilka miesięcy później w powiecie zmieniły się władze, a spraw ratowania prewentorium przeszła na dalszy plan.

Przez kolejne lata piękny budynek popadł w ruinę. Światełko w tunelu pojawiło się, gdy obiekt otrzymał spore dofinasowanie dzięki. To jednak kropla w morzu potrzeb, aby prewentorium reaktywowano. Szacowany koszt remontu i adaptacji ośrodka to ok. 20 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto