20 lat Opolskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało?

Materiał informacyjny Portal Funduszy Europejskich
Wnętrze Centrum Przesiadkowego w Gogolinie (Źródło: Urząd Marszałkowskiego Województwa Opolskiego)
Wnętrze Centrum Przesiadkowego w Gogolinie (Źródło: Urząd Marszałkowskiego Województwa Opolskiego)
1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Ostatnie dwie dekady to intensywny rozwój infrastruktury transportowej w województwie opolskim. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe w Gogolinie jest doskonałym przykładem. Ze wsparciem funduszy europejskich udało się odnowić nie tylko budynek dworca kolejowego, ale także teren wokół niego. Przy Centrum Przesiadkowym powstały m. in. zatoka dla autobusów, parking dla taksówek, łącznie ponad 100 miejsc postojowych typu „parkuj i jedź” dla samochodów oraz rowerów, oraz ścieżka rowerowa do Krapkowic. Utworzone centrum przesiadkowe stało się kompleksową alternatywą dla transportu samochodowego. Ale to nie wszystko. W bocznych częściach budynku dworca powstały Gminna Biblioteka Publiczna oraz Centrum Usług Społecznych w Gogolinie.

Pamiętaliśmy o wsparciu osób niesamodzielnych, starszych i z niepełnosprawnościami. Zapewniliśmy im dostęp do usług społecznych, które pozwalają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Zwiększyliśmy liczbę asystentów i liczbę miejsc świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich. Wprowadziliśmy nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, takie jak np. teleopieka i systemy przywoławcze. Pomagaliśmy członkom rodzin, którzy na co dzień sprawują opiekę nad osobami niesamodzielnymi – oferując poradnictwo, wsparcie psychologiczne czy w uzyskaniu informacji jak otrzymać pomoc.

Dzięki funduszom unijnym przeprowadziliśmy termomodernizację wielu budynków użyteczności publicznej na terenie województwa, w tym obiektów kultury. Jednym z nich jest jeden z najpiękniejszych polskich zamków – Zamek w Mosznej, który przeszedł głęboką i kompleksową modernizację energetyczną. Powstał system zielonych ścian, okna i drzwi przeszły renowację, a poddasze zostało ocieplone. Zainstalowano nowe systemy wentylacji mechanicznej, ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, dzięki którym obiekt stał się prawdziwym eko-zamkiem.

Podobne zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie opolskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy blisko 9 tysięcy projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

mapadotacji.gov.pl/projekty/

Oraz mieście: mapadotacji.gov.pl/projekty/

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***
Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl. Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 20 lat Opolskiego w Unii Europejskiej – co nam się udało? - Opolskie Nasze Miasto

Wróć na zdzieszowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto